Tiszavalk-Gémeskút-Szartos túra
2024. június 16.

Tiszavalk-Gémeskút-Szartos túra

Ismét egy látványos, változatos útvonalat mutatok, Tiszavalkról indulva a madárrezervátumot járjuk körbe. Lesz itt minden: pihentető evezés nyugalmas kis csatornán, madármegfigyelés kilátóból, küzdelmes átkelés a nádason, forgalmas kormorán-telep, vízben álló gémeskút, tündérrózsa levelein pihenő csérek, végtelen tündérfátyol mező. És útközben megszámlálhatatlanul sok, meg még néhány madár.16_1280x722.jpg
A tiszavalki kikötő egy kis keskeny csatorna partján található, ez a Nyárád-ér. Induláskor ezen a csatornán evezz egy darabig. A kikötött hajók mellett, és a csatorna partján vízitök, és tündérrózsa virágzik. A parton fák, bokrok és nádasok váltakoznak. A fák sűrűjében sok bakcsó, és szürke gém bújik meg. Néha csak azt veszed észre, hogy itt is volt egy, megint felröppent előtted.
Hamarosan a jobb oldalon megtalálod a Nagy Lilik Kilátót. Előtte széles móló, kényelmesen ki tudsz kötni. Ha a toronyból kinézel, akkor az érkezési oldalon (a csatorna felől), a nádason túl levő nyílt víz a Liliomos. A másik oldalon az Apota. Mindkettő sekély, nyár végére eléggé benövi a sulyom. Bár védett, de a Tisza-tavon annyi van belőle, annyira benövi, hogy az alatta levő víz oxigén hiányos lesz, ezért az Apotán általában kaszálják. Ezt onnan láthatod, hogy egyenes sávokban váltakozik a sulymos, és a sulyom-mentes vízfelület.
A madárrezervátum területén vagyunk, így kis szerencsével mindenféle vízimadarat megfigyelhetsz: hattyút, sirályt, csért és szerkőt, gémeket (szürke, vörös, és üstökös félét), kócsagot, bakcsót, kacsákat, kormoránokat, nyár végétől, ősszel rengeteg vadlibát, és liliket.
10_1280x722.jpgHa minden madarat megnéztél, akkor folytasd az utat: menj tovább a Nyárád-éren. A bal oldalon a nádasban van néhány kisebb átjáró, de még haladj egyenesen. Aztán lesz egy határozottan szélesebb, ott fordulj be. Pár méter evezés után egy négyes kereszteződésnél bal oldaladon be lehet látni a Liliomos nevű nyílt vízfelületre: általában tele van mindenféle madárral: hattyúkkal, csérekkel, és gémekkel
Itt jövünk majd vissza, egyelőre fordulj jobbra. Menj addig, amíg bal oldalon magas fákat pillantasz meg, itt kezdj el lassítani, és keresd meg a fák után a nádasban a keskeny átjárót. Ez nyár elején még egészen barátságos arcát mutatja: szűk is, kanyargós is, de simán megoldható. Szépen lassan haladva, egyszer-kétszer megnézed ugyan, hogy mi van a nádban, de teljesíthető. Nyár közepén, végén viszont már egészen elvadul: a nád bedől, és néhány helyen eltorlaszolja az utat. Komoly közelharcot kell vívni az átjutásért.
11_1280x722.jpgAmikor a túloldalon kijutottál a nyílt vízre, tőled balra-előre látsz egy facsoportot, aminek szárazak a felső ágai. Nem kiszáradtak, a kormoránok ürülékétől pusztulnak. Ez a kormorán-telep, a következő cél. Nyár elején még arra mehetsz, amerre szeretnél, nyár végén viszont a sulyomban már elég nehéz evezni. Szerencsére járnak erre mások is, főleg motorcsónakok, és tisztán tartanak sok kis ösvényt, ezeken könnyebb közlekedni. Evezz közel, figyeld a madarakat. Főleg kormoránok, gémek, kócsagok repkednek a fejed fölött, vöcskök buknak alá előtted a vízben, szerkők halásznak a felszínen úszó kishalakra.
12_1280x722.jpgKerüld körbe ezt a kis félszigetet. A túloldalon tündérrózsa, és tündérfátyol virágzik. A növények levelein selyemgémek várnak ebédre, a víz felszíne fölött csérek vadásznak, a magasban pedig jelentős a kormorán és gém forgalom.
13_1280x722.jpgMost jön a következő kihívás: meg kell találni egy gémeskutat a tóban.
De mit keres egy kút a tóban? A Dühös lapos valamikor egy legelő volt, ennek a szélén állt a gémeskút. Aztán a területet felöntötték vízzel, a kút meg derékig vízbe került. De jól bírja, ugyanis a tavat vagy 50 éve hozták létre. Ha közelebb érsz, akkor lehet látni a kút gyűrűjét is a víz alatt. Télen, amikor a tó vízszintjét 120 centivel csökkentik, akkor a felszínre kerül.
Nagyjából be kell lőni az irányt. Fordulj a 33-as út irányába. Ehhez először keresd meg Poroszlót: megismered az Ökocentrum jellegzetes csúcsos tornyát. Tőle balra látszik a kerékpáros híd világos hullámos íve. Még tovább balra egy kisebb híd. Ezek mennek át a 33-as úton. A kisebb hídtól még balra kell menni egy darabig. Ha nincs sulyom, akkor maradj a bal oldalon látható nádfal közelében. Ha sok a sulyom, akkor keress olyan ösvényt, ami nagyjából arra felé vezet.
A kormorán-telep közelében van egy nagyobb, és egy kisebb nádsziget, ezeket balról kerüld. Tőled balra van egy hosszú nádfal, meg kisebb szigetek. Ha tartod az irányt, akkor hamarosan fel fog tűnni néhány piros-narancs színű tábla, keresztben a tó közepén: ha ezek vonalát kövesd a szemeddel balra, ezek a gémeskúthoz vezetnek. Egy jó darabig egy nádas takarja előled. De ott van :)
gemeskut_1.JPG5 évvel ezelőtt még kicsit jobb formában volt a gémeskút
p6150082.JPGMár csak ennyi látszik belőle
Néhány szelfi után fordulj vissza. Most már jobb oldalra került az előbbi folyamatos nádfal. De van rajta egy meglehetősen keskeny kis átjáró: az első nádsziget mögött, pont eltakarja előled. De a motorcsónakok útvonala most is segít.
cserek_1280x720.jpgAz átjáró túloldalán a Szartosra jutsz. A nádasból kiérve kisit evezz előre, aztán tarts balra! A vízen úszó növények között kövesd az ösvényt. A Szartos is elég sekély. Rengeteg tündérfátyol, tündérrózsákkal, és vízitökkel tarkítva, a kiszáradt fatuskókon sirályok, csérek, és gémek tömege vár téged, és a fényképeződet.
Az ösvény végén keresztben van egy szélesebb, forgalmasabb útvonal: itt néhány kirándulókat szállító, vagy horgász csónakkal is találkozhatsz. Jobbra a Nagy-morotvára vezet egy átjáró, balra a Szartos csatorna nyílik, veled szemben pedig határtalan tündérfátyol mező sárgállik. Érdemes kissé a tündérfátyol közé beevezni (csak a szélére, ne nagyon túrd össze), kicsit nehezen lehet haladni, de szuper közeli képeket készíthetsz. Csak néhányat. Vagy huszonötöt :))
15_1280x722.jpgHaladj még tovább, egy zsombékos terület következik
18_1280x722.jpgÉs tudod, mi van a zsombékok túloldalán? Még több tündérfátyol.
19_1280x722.jpgMiután az összes tündért lefotóztad az összes lehetséges szögből és távolságból, a Szartos csatornán haladj tovább. Két oldalon nádfalak, szürkegém vadászik a szélén.
szurkegem_1280x722.jpgMaradj majdnem végig a csatornán. A jobb oldalt figyeld. Lesz egy nagyobb nyílás a nádasban, ahonnan be lehet látni a nyílt medencére, a Liliomosra. Ezt is benövi jól a sulyom. Evezz még tovább a csatornán, lesz egy nagyobb kereszteződés (erre jártunk már egyszer), itt jobb oldalon, a nyílt vízen van egy kis ösvény, ahol be lehet menni (köszi a motorcsónakoknak). Most így a Nyárád-érrel párhozamosan haladunk vissza a kikötő felé, megnézzük a nádas másik oldalán is a madarakat.
szerkok_1280x722.jpgMelletted szerkők halásznak: a víz fölött repülnek, közben lefele nézve figyelik a felszínen a bogarakat, kisebb halakat, és időnként lecsapnak. De ha valamelyik úgy gondolja, hogy könnyebb a társától megszerezni, akkor irtózatos csetepatéval kergetik egymást. Sok hattyú, szürke és vörös gém, kormoránok, és kócsagok is itt próbálnak reggelihez jutni. A Liliomos túloldalán van egy vízbe bedőlt fa, éppen útba fog esni. Ezen a fán általában sok madár pihen. Legutóbb, mikor arra jártam éppen üres volt. Máskor hattyúk, kócsagok, sirályok, és csérek üldögélnek csendesen, vagy nagyon is zajosan az ágain. Mellette, a sulyom levelein gyakran látok üstökös gémet.
A bedőlt fa mögött van a kijárat a Liliomosról. Tartsd az irányt, és hamarosan egy négyes kereszteződés következik: menj tovább egyenesen. Egy csendes kis belső tóra érsz, maradj a bal oldali nádas mellett, egy kisebb bal kanyar után máris a Nyárád-éren vagy. Itt jobbra fordulj, és már vissza is értél a kikötőbe.

Az útvonal kb 11,5 km, aki cikk-cakkban közlekedik, annak kicsit több. Térképért katt ide.

A bejegyzés trackback címe:

https://kenuval-a-tisza-tavon.blog.hu/api/trackback/id/tr818429059

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása