Madárfotós túra a Szartoson
2024. szeptember 04.

Madárfotós túra a Szartoson

Madarakat fotóznál? Akkor is az egyik legjobb hely a Tisza-tó. Évszakonként változó, hogy mikor, merre, melyik madarak mutatják meg magukat. De ami mindig tuti, az a Madárrezervátum szélén levő Szartos, és környéke. Itt mindig van látnivaló.
Tiszafüredről indultunk, útközben lefotóztuk az összes madarat, ami repült, állt, ült... És mivel ez nem volt elég, visszafele még betértünk az Örvényi-morotvára, hattyúlátogatóba.
A remek madárfotókat nem én készítettem, köszi Zsolt!
kormoran_1280x854.jpgIndulás Tiszafüredről, a Horgászcentrum kikötőből. A Füredi-holtágon indulj el a Balneum felé, menj át a zsilipen, aztán végig a X. öblítőn. Itt általában van némi motorcsónakos forgalom, de egészen tűrhető. Főleg horgász csónakok, és figyelnek a kenusokra. A csatorna partján magasra nőtt fák adnak némi árnyékot, pont alkalmas egy kis laza pihentető evezésre.
Az élő Tiszára kiérve fordulj balra, és menj át a túloldalra. Részben azért, mert elvileg jobb oldali közlekedés van, de főleg azért, mert jobbról az első lehetőségnél befordulunk. Ez lesz az Aponyháti-csatorna. A zsilip után van egy kereszteződés, de maradj a főúton, haladj tovább egyenesen.
aponyh_1280x722.jpgHamarosan szűkebb lesz a csatorna, egy nádasban kell kanyarogni. Csak szépen lassan haladj, lehet szembe forgalom is. A nádas után a csatorna egyre keskenyebb lesz, a lombok egyre jobban összeérnek a fejed fölött. Aztán a fák már nem is a parton vannak, hanem a vízben, a gyökereik is kilátszanak, amitől egy igazi indiai mangrove erdőben érezheted magad. Plusz extra szolgáltatásként még az út is kanyarog, a végén egy csaknem 360 fokos forduló tesz majd próbára.
A dzsungelből kiérve a Nagy-Morotván találod magad. Teljes ellentéte az előző szakasznak: nagy, széles, aránylag mély. A holtág U alakú, és most az U egyik szárán érkeztél be. Evezz el a kanyarig, és kb. a közepénél lesz egy átjáró bal kéznél, itt fordulj be. Ez egy aránylag keskeny, rövid csatorna, kis sodrás néha előfordul benne.
siraly2_1280x854.jpgÉs a végén ott a cél: a Szartos nevű morotva. Az egyik oldalon a szinte végtelennek tűnő, élénk sárga tündérfátyol mező, közte néhány fehér tündérrózsával, és szürkés-barnás vadlibával.
tunderfatyol_1280x722.jpgA másikon a sulyom, és a vízből kiálló fa-maradványokon halászó, szárítkozó, vagy éppen egymással csetepatézó sirályok, gémek, kormoránok, szerkők. Ha már itt vagy, érdemes mindkettőt megnézni közelebbről is. A csónakok tisztán tartanak mindkét oldalon egy-egy keskeny ösvényt a növények között, kövesd!
ustokosgem_855x1280.jpgHa kikötnél egy kis lábnyújtóztatásra, akkor van egy kis sziget: ahol a Nagy-morotváról bejöttél, azzal pont szemben nyílik a Szartos csatorna, ennek a torkolatánál van alkalmas hely a kiszállásra.
kikoto_1280x722.jpgHa mindent jól megnéztél, lefotóztál, akkor fordulj vissza: irány a Nagy-Morotva, Aponyháti-csatorna, aztán ki az élő Tiszára.
De a Tiszára kiérve ne vissza, balra, hanem jobbra menj, át a 33-as út hídja alatt. Kicsit előrébb, bal oldalon a kereszteződésben egy lassan mélyülő, homokos fövenyt találsz, köss ki, csobbanj egyet.
A föveny után menj át a zsilipen, innen kb. 500 méterre, jobbra, egy bedőlt ezüstös levelű nyárfa után jól elrejtve nyílik egy fás, árnyékos, keskeny összekötő csatorna. Szuper hely, kanyarodj be! Ez köti össze a Füredi-csatornát és az Örvényi-morotvát. Csak pár méter széles, fölötte a fák ágai összeérnek, és a Szúnyogos névre hallgat. Nem véletlenül: nyáron itt tényleg mindig vannak, sokan, éhesen.
vocsok_1280x855.jpgAmikor kiérsz a fák alól, akkor jön a következő meglepi: enyhe bal kanyarral bemegyünk a nádasba. A rés a két nádfal között meglehetősen keskeny, és jó nagyokat kanyarog. Csak szépen lassan haladj. Persze, a profiknak ez meg sem kottyan, de kezdőként lehet, hogy néhányszor bekukkantasz a nád közé. Ezzel csak annyi gond van, hogy még több szúnyogot zavarsz fel.
A nád-szerpentin után az Örvényi-morotvára érsz ki. Megérte a kanyargást, rengeteg tündérrózsa, és még több madár vár rád: sirályok, csérek, szárcsák, bakcsók, fattyúszerkők, gémek, kócsagok, vízityúkok. És néhány éve itt lakik egy hattyú család. Apa, anya, és az aktuális évi gyerekcsapat. Velük szinte mindig találkozom, amikor erre járok.
27_1280x722.jpgA morotva végén, még mielőtt a szárazföldnek koccannál, fordulj balra. A pecásokat kerüld ki, maradj a bal oldalon. Szerencsére ebben az évben elkészül az Albatrosz-elkerülő vízi út, nem kell átmenni a forgalmas kikötőn. A bal kanyar után nem sokkal ismét fordulj balra. Maradt ezen a csatornán, majd a végén ismét balra.
Ránk itt várt a túra egyik meglepetése: egy jégmadár ült a fán. Kivételesen nem csak egy türkizkék suhanást láttunk belőle, türelmesen megvárta míg lefotózzuk.
jegmadar_1280x855.jpgItt most megint lesz egy kis forgalom, közlekedj óvatosan. Hamarosan meglátod jobb oldalon a szabadstrandot. Menj el mellette, vigyázva az úszókra és a rendőrség feliratú csúszdás vízibiciklikre. A strand után máris megérkeztél a Horgászcentrum mólójára.
A túra hossza kb. 14 km, térképért katt ide.

A bejegyzés trackback címe:

https://kenuval-a-tisza-tavon.blog.hu/api/trackback/id/tr3118479417

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása