A 2021 nyarán átadott kettő után 2022-ben elkészült a Tisza-tavon a harmadik olyan kilátó, ami csak vízről közelíthető meg. A Poroszlói-medence Tiszaörvény felőli oldalán, a Szilas-foknál található, és a Küszvágó csér nevet kapta. A névadás igen találó: a közelben kihelyezett úszó fészek-alapokon küszvágó csérek élik cseppet sem csendes családi és társadalmi életüket.A három kilátót végig lehet látogatni akár egy körben is, simán belefér egy napba. De most egy olyan útvonalat írok le, ami kisgyerekes családoknak sem túl megerőltető (8 km, kb. 3 óra), és elég látványos ahhoz, hogy a lurkók se unatkozzanak. Indulás Tiszaörvényből, a Szabics kikötőből. Ez van legközelebb a kilátóhoz, és nagyon jó minőségű a felszerelés (ha kölcsönöznél), gyerek méretű mentőmellényből is van választék.
A kikötőből balra indulj el (ha hátad mögött van a kikötő), a Tisza folyásirányával egyezően. Ez a szakasz mérsékelten forgalmas, de elég széles, hogy ne zavarjuk egymást a motoros csónakokkal. A túloldalon menj: egyrészt ajánlott jobbra tartani, másrészt jobbra lesz a VI-os öblítőcsatorna zsilipje. Kicsit több, mint 1 km evezés után tehát végy egy erős jobb kanyart, és a zsilip után az öblítőn vagy.Kerülgesd a bedőlt fákat, figyeld a bakcsókat és egyéb madarakat, a gyönyörű kék szitakötőket. De ne feledkezz bele nagyon, mert a csatorna közepénél rejtőzik egy mellékág, jobbra nyílik. A szokásos kinézetű tábla is jelzi (felül piros-narancs, alul világoskék), a Szilas-fok felé. Bár a fák között elég nehéz észrevenni. De legalább van :)
Egy csendes árnyékos kis csatornába érsz, a fák majdnem összeérnek a víz fölött.
Nem túl hosszú, és egy öbölre nyílik a túlsó vége. Tartsd az irányt, adj elsőbbséget a gyerekekkel utazó hattyúknak, és figyeld a jobb oldali partot: hamarosan látható lesz a nádas fölött a kilátó teteje.
Hamarosan meglátod a nyílást a nádfalban, ez a Szilas-fok. Elég széles, és ismét tábla jelzi. Fordulj jobbra, a Csapói-Holt-Tisza felé. Itt egy alkalommal megszámlálhatatlan parti fecskéhez volt szerencsém: tele volt velük a környék, minden nádszálon ott kapaszkodott egy vagy kettő. Hihetetlen látvány volt.
Innen már el sem lehet téveszteni, a bal oldali nádas mögött ott van a kilátó. Kikötés után közvetlenül a torony alsó szintjére tudsz kilépni.
Ha fentről visszanézel arra, amerről jöttél, akkor már látszik a következő tájékozódási pont: a VI-os öblítő végén levő magas facsoport. A fotó bal oldalán látszik.Hátad mögött a Mátra körvonalai.
Előtted pedig a kilátó névadói: a küszvágó csérek. A kihelyezett úszó alapokon fészkelnek, költenek, a torony előtt cikázva vadásznak, és folyton vitáznak.
Kis pihenő után indulj el vissza. Evezz ki a nádas mögül, de javaslom, hogy tegyél egy kört az előtted levő öbölben: ne menj azonnal a Szilas-fok felé, előbb kicsit fordulj balra. Itt fészkelnek a csérek, ne menj közel, ne zavard őket. Indulj el a szemközti nádfal irányába, majd fordulj jobbra, kerüld meg a nádszigetet, és így menj vissza a Szilas-fokhoz. Óvatosan evezz, mert itt sok fa maradvány van a víz alatt. Aszályos időben, alacsony vízszintnél látszanak, de normál nyári vízszint esetén nem.
Itt rengeteg tündérrózsa nyílik, hattyúk, csérek, kormoránok, és gémek vadásznak, halásznak, vagy éppen pihennek.
A Szilas-fok után ne fordulj balra (bár onnan jöttünk), hanem tartsd az irányt, menj át a nádszigetek között, és hamarosan meglátod közelebbről is azt a facsoportot, ami a kilátóból már látszott. Ezeknek a fáknak a túloldalán van a VI-os öblítő vége, itt fordulj balra, be a csatornába.Ha szerencséd van, akkor rengeteg bakcsót, gémet láthatsz út közben. Néha csak azt veszed észre, hogy már megint felriasztottál egyet. Vagy többet.
Szted hány bakcsó rejtőzött el ezek a képen?
Innen az út már ismerős lesz: végig a csatornán, át a zsilipen, aztán az élő Tiszán balra, irány a kikötő. Most folyás iránnyal szemben kell evezni, de nem lesz gond, itt már alig van sodrása a folyónak, észre sem fogod venni.
Ez így mindössze 8 km, nyugis tempóban is belefér 3 órába. Térképet itt találsz. A sárga vonal jelzi.
De ha tennél egy kis kitérőt, akkor nézd meg a térképen a kékkel jelölt útvonalakat. Az első: a Szilas foktól északra fordulva hatalmas tündérfátyol mezőket találsz, június végétől virágzanak (ez plusz 1,5 km). A másik lehetőség: a VI-os öblítő végétől nincs messze az Óhalászi-holtág, tele tündérrózsával (ez plusz 3km, oda-vissza összesen).